آیا می‏توانم برای ارسال پول به خارج از کشور از بیت‏کوین استفاده کنم؟

بله. بیتکوین یک راه حل ایده‏آل برای انتقال سریع پول است. هم برای مبالغ بالا هم برای مبالغ کم. برای مبالغ بالا بیتکوین به شدت هزینه ها را کم می‏کند. انتقال های میلیون دلاری در دنیای بیتکوین با هزینه های زیر ده سنت انجام می‏شود! چیزی که سیستم فعلی مالی دنیا به هیچ وجه توان رقابت با آن را ندارد. اما اهمیت بیتکوین به ویژه در مواقعی است که مبلغ انتقال کم باشد. با اکثر روش‏های موجود ارسال مبالغ کم یا غیر ممکن است یا پس از کسر هزینه‏ها پولی به گیرنده نمی‏رسد. با بیتکوین مبلغ ارسال هیچ تاثیری در روش و هزینه ندارد. انتقال به سرعت بالا انجام می‏شود. مهم‏تر از همه آنکه شبکه بیتکوین در تمام ساعات شبانه روز و تمام روزهای سال فعال است و بنابراین تعطیلات رسمی و غیررسمی باعث تعویق ارسال پول نمی‏شود.

یک دانش‏جو را در نظر بگیرید که در کانادا مشغول ادامه تحصیل است. پدر این دانش‏جو می‏خواهد هر ماه دویست دلار به عنوان کمک هزینه برایش ارسال کند. حتی اگر فرض کنیم که تحریم های بانکی وجود ندارند، هر بار ارسال از طریق سیستم بانکی شامل هزینه ای تا 50 دلار خواهد بود. صرافی‏ها هم عموما مبالغ زیر هزاردلار را قبول نمی‏کنند. با بیتکوین این مشکلات از بین می‏رود.

تنها نکته‏ منفی که در حال حاضر وجود دارد و به مرور زمان برطرف می‏شود مسئله تفاوت قیمت‏هاست. دقت کنید که بیتکوین هنوز با فراگیر شدن کامل فاصله دارد. بنابراین ممکن است در مثال فوق بیتکوین در ایران به قیمت دویست دلار خریده شود اما در کانادا قیمت فروش صدوهشتاد دلار باشد. این اختلاف قیمت با افزایش نقدینگی و به مرور زمان کمتر و کمتر خواهد شد اما حتی با همین اختلاف موجود بیتکوین به شدت به‏صرفه‏تر از سیستم‏های دیگر است.

Posted in: خرید و فروش

پست شده در