گام نخست

این پست مقدمات عملی شروع کار با بیتکوین را توضیح می‏دهد.  ذکر تمامی جزئیات از حوصله این نوشته خارج است و خواننده باید برای اطلاعات بیشتر به منابع متعدد موجود روی اینترنت مراجعه کند. این پست به منزله تایید و تقبل مسئولیت از طرف کوین آوا برای سرویس های معرفی شده نیست و کاربران باید متکی بر تحقیقات خود از صحت و سلامت  سرویس ها و نرم افزارهایی که استفاده می‏کنند باشند.

مهم‏ترین نکته‏ای که باید به آن توجه شود این است که با بیتکوین شما بانک خود هستید و مسئولیت حفظ پول شما فقط و فقط بر عهده خود شماست. پس دقت کنید که:

  • قبل از هر کار مطمئن شوید از کامپیوتری استفاده می‏کنید که ویروس یا بدافزار ندارد.
  • کلمه عبور خود را فراموش نکنید. کلمه عبور شما جایی ذخیره نمی‏شود. اگر کلمه عبور کیف‏تان را فراموش کنید هیچ راهی برای استفاده از پول‏تان وجود ندارد. گزینه بازیابی کلمه عبور در دنیای بیتکوین بی‏معنی است. در واقع طراحی امنیت بالای پروتکل به گونه ای است که هیچکس قادر به بازیابی یا عوض کردن کلمه عبور شما نیست. اگر کیف خود را گم کنید یا کلمه عبور کیف بیتکوین را فراموش کنید مانند آن است که اسکناسی را آتش بزنید. نه شما و نه هیچ کس دیگری قادر به استفاده از بیتکوین های آن کیف نخواهد بود.
  • کیف بیتکوین چیزی نیست به غیر از یک فایل که حاوی یک عدد بسیار بزرگ تصادفی (کلید خصوصی) است.  باید از این فایل یا به عبارتی از کلید خصوصی خود نسخه پشتیبان داشته باشید. مثلا اگر کیف خود را روی لپ تاپ تان ایجاد کنید و به هر دلیلی لپ تاپ شما خراب یا دزدیده شود باید قادر باشید که کیف بیتکوین را بازیابی کنید. اگر از سرویس های کیف بیتکوین آنلاین استفاده کنید معمولا پشتیبان گیری به طور خودکار و به دفعات (مثلا از طریق ارسال فایل کیف به ایمیل شما) انجام می‏شود. اما اگر از نرم‏افزار و کیف بر روی کامپیوتر خود استفاده می‏کنید باید خودتان نسخه پشتیبان را ایجاد کرده و در جای دیگر مثل ایمیل خود یا یک یواس‏بی درایو هم ذخیره کنید.

 برای شروع کار با بیتکوین به یک کیف احتیاج دارید. آدرس های دریافت و پرداخت بیتکوین اندکی شبیه آدرس ایمیل هستند هرچند تفاوت‏های زیادی دارند. مثلا شما می‏توانید به تعداد نامحدود آدرس دریافت بر روی یک کیف داشته باشید. شباهت این است که برای دریافت پول شما فقط لازم است یکی از آدرس‏های خود را که رشته‏ای طولانی از حروف و اعداد است را به فرستنده بدهید. اما قبل از هر چیز باید یک کیف درست کنیم.

ایجاد کیف

در حال حاضر با توجه به سرعت اینترنت و فضای هارددیسک که در اختیار کاربر معمولی وجود دارد، یکی از دو روش زیر برای ایجاد کیف قابل درنظر گرفتن هستند. برای مبالغ کم میتوانید از برنامه‏های کیف بیتکوین بر روی موبایل های هوشمند استفاده کنید. در این پست به کیف های موبایل پرداخته نمی‏شود اما مفاهیم و طرز استفاده مشابه است.

راه اول: استفاده از سرویس کیف آنلاین Blockchain.info

برای استفاده از کیف آنلاین به سایت blockchain.info رفته ، یک کیف جدید درست کنید.

blcokchain.info step 1

در مرحله بعد این سایت به آدرس ایمیلی که با آن ثبت نام کرده اید، ایمیلی ارسال می‏کند که حاوی کدی برای تایید ایمیل است. این کد را پیدا کنید و با استفاده از آن ایمیل خود را تایید کنید. برای این منظور به قسمت Setting و به برگه Personal بروید.

blockchain.info step 3

این مرحله آخر اجباری نیست اما برای امنیت بالاتر به شدت توصیه می‏شود. با فعال کردن تایید هویت دو فاکتوره برای هر بار ورود به کیف تان هم کلمه عبور لازم است و هم کدی که هر بار متفاوت است و به ایمیل شما ارسال می‏شود. به این ترتیب برای هک کردن کیف شما هم لازم است که کلمه عبور کیف تان دزدیده شود و هم ایمیل تان هک شود. پس ضریب اطمینان شما بالاتر خواهد بود.

به برگه Security  رفته و از قسمت Tow Factor Authentication گزینه ایمیل را انتخاب کنید.

blockchain.info step 4

راه دوم: استفاده از برنامه MultiBit

به سایت multibit.org رفته و برنامه را دانلود کرده و نصب کنید. پس از باز کردن برنامه اگر به طور پیش‏فرض کیفی ساخته نشده است، یک کیف ایجاد کنید. قبل از هر کار کیف را رمزگذاری کنید تا دسترسی به محتویات فایل (یا همان کلید خصوصی شما) به آسانی امکان پذیر نباشد. برای این کار از منوی File گزینه Add Password  را انتخاب کنید و طبق شکل زیر پسورد خود را به کیف اضافه کنید.

multibit step 1

مرحله بعد برای پشتیبان گیری است. این کار فقط یک بار لازم است. یعنی با دریافت یا ارسال بیتکوین احتیاج به پشتیبان گیری مجدد نخواهید داشت. دلیل‏ش این است که بیتکوین‏های شما در کیف تان ذخیره نمی‏شود بلکه طبق پروتکل مالکیت بیتکوین ها به کیف شما منتسب می‏شود. بنابراین با ارسال و دریافت بیتکوین، خود کیف تغییری نمی‏کند و بنابراین احتیاج به پشتیبان‏گیری مجدد هم نخواهد داشت.

از منوی Tools گزینه Export Private Keys را انتخاب کنید. پسورد را وارد کنید و دکمه Export Private Keys در پایین صفحه را کلیک کنید. سپس فایل ایجاد شده را پیدا کنید و آن را در جایی به غیر از کامپیوتری که روی آن کیف‏تان را ایجاد کرده اید ذخیره کنید تا اگر به هر دلیلی دسترسی به این کامپیوتر را از دست دادید، بیتکوین های‏تان قابل بازیابی باشد. می‏توانید مثلا فایل ایجاد شده را به خودتان ایمیل کنید. یا در سرویس‏های ذخیره آنلاین مثل DropBox آپلود کنید.

multibit step 2

پس از ایجاد کیف، ارسال و دریافت بیتکوین بسیار آسان خواهد بود. اگر تا این قسمت از متن را خوانده‏اید و انجام داده‏اید احتمالا برای ارسال و دریافت هیچ مشکلی نخواهید داشت! اما اگر هنوز هم فکر می‏کنید که به کمک احتیاج دارید، با ما تماس بگیرید.